Dzień Jedności

Co dwa lata wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Toruńskiej spotykają się, aby w atmosferze radości przeżywać spotkanie z Panem. W tym roku Święto Jedności odbyło się 13 listopada w parafii Miłosierdzia Bożego w Toruniu. Myślą przewodnią spotkania były słowa św. Łukasza: „A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swych wybranych?” (Łk 18,7). Konferencje głosił ks. Sławomir Wądołek, koordynator wspólnot charyzmatycznych Diecezji Płockiej.

Ks. proboszcz  Stanisław Majewski, kustosz sanktuarium, przywitał zgromadzonych. Modlitwę rozpoczynającą spotkanie poprowadził ks. Józef Kiełpiński, koordynator diecezjalny Odnowy w Duchu Świętym i diecezjalny egzorcysta. W spotkaniu wzięli też udział  księża związani  ze wspólnotami charyzmatycznymi: ks. Piotr Kociniewski, ks. Szymon Chachulski, ks. Waldemar Konczalski, ks. Andrzej Jakielski, ks. Grzegorz Grabowski i ks. Bartłomiej Sławiński.

Podczas konferencji ks. Sławomira Wądołka padły ważkie słowa, zmuszające do refleksji członków naszych wspólnot. Przywołał postać ewangelicznej, natarczywej wdowy , która uwierzyła, że jej prośba będzie wysłuchana. Czy nasza wiara jest równie mocna? A może w trudnej sytuacji wątpimy, że nasze wołanie zostanie wysłuchane? Może mamy wątpliwości w moc sprawczą Jezusa? Często nasza modlitwa bywa niewytrwała, szybko się zniechęcamy, a o pewne sprawy w ogóle nie prosimy. Z drugiej strony szukanie bezpieczeństwa nie zawsze jest właściwe. Bóg przychodzi i burzy nasz porządek, znane ścieżki, którymi poruszamy się od lat.

Ksiądz Sławomir pytał: „Czy jesteś wtedy wierny Bogu, czy następuje przemiana twego sposobu myślenia. Jeżeli tak, odkryjesz wartość krzyża w swoim życiu. Odkryjesz, że krzyż cię kształtuje. Poddaj wtedy swój rozum, wolę, swe serce światłu Ewangelii. Dopóki nie odkryjesz, że wszystko jest łaską, darem Boga, a ty grzesznikiem, to będziesz budował nie na Bogu, ale na swoim egoizmie. Bóg powołuje cię do rzeczy wielkich, ale powołuje grzeszników, sieroty i fajtłapy, bo wszelkie dobro jest dziełem Pana. Jeżeli  budujesz na sobie, nie jednoczysz, ale dzielisz, to  nawróć się! Została ci dana wielka łaska miłości, ale jej nie wykorzystujesz. Czy twoja miłość pomaga twemu bratu i siostrze we wspólnocie, w twojej rodzinie? Czy pomaga ludziom zagubionym, odrzuconym, wykolejonym? Brak nam miłości żywej i prawdziwej. Przez kogo Bóg ma wziąć pod opiekę tych nieszczęsnych, tych, którzy mogą być potępieni? Ci, którzy są z daleka od Boga, będą oczekiwać oparcia w was. Dzisiaj mamy do czynienia z ogromnym atakiem szatana na Kościół. Ale pamiętajmy, że szatan ma władzę tylko tam, gdzie ludzie boją się upokorzeń, boją się krzyża. Zgódźmy się na drogę upokorzeń i krzyża. Prośmy Pana o dar przemiany i zaufania.”

Po konferencji młodzież z „Dobrego Pasterza” odegrała pełną wyrazu i ekspresji pantomimę zatytułowaną „Pizza” -  o budowaniu wspólnoty.

Wszyscy obecni na Święcie Jedności zostali zaproszeni na agapę do kaplicy, gdzie przy kawie i urodzinowych tortach przeżywali piętnastolecie wspólnoty „Dobry Pasterz”. Zgromadzeni obejrzeli prezentację multimedialną opowiadającą  o historii wspólnoty.

Można było wrócić pamięcią do pierwszego modlitewnego spotkania, które odbyło się na dwa dni przed Wigilią, w czwartek 22 grudnia 1995r. Mimo przedświątecznego terminu na spotkaniu było wraz z ks. Proboszczem Stanisławem Majewskim trzynaście osób, co stało się powodem do żartu, że jest nas tylu, ilu było Apostołów. Odtąd spotkania odbywają się w czwartki – dzień wyjątkowy, bo dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. W każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 19 na Wydziale Teologicznym UMK odprawiana jest charyzmatycznie przeżywana Msza Św. dla członków i sympatyków Odnowy. Nasza miłość do Eucharystii wyrażająca się w trosce o piękno liturgii i radosne przeżywanie spotkania z Panem, znajduje swój wyraz w stale rozwijającym się i powiększającym zespole modlitewno - muzycznym. Okoliczności pierwszego spotkania nasuwały jeszcze jeden obraz – rodzące się Dzieciątko Jezus, które zaprasza do powierzenia się – tak jak Ono – z pełnym zaufaniem Bogu i ludziom. To zaowocowało z czasem realizacją naszego wielkiego pragnienia, by w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbywały się Msze święte z modlitwą o uzdrowienie. W tym roku mija  już pięć lat od ich zainicjowania przez ks. Andrzeja Kowalskiego. Obecnie odpowiedzialny jest ks. Józef Kiełpiński, diecezjalny egzorcysta. Msza  św. z modlitwą o uzdrowienie w ostatnią sobotę miesiąca zawsze poprzedzona jest, rozpoczynającą się w piątek, całonocną adoracją Najświętszego Sakramentu w kaplicy.

Uwieńczeniem całego Święta Jedności była Msza Święta koncelebrowana w intencji wszystkich wspólnot i sympatyków Odnowy w Duchu Świętym.