Rekolekcje letnie - 2016

Każdego roku w czasie wakacji grupy Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Toruńskiej spotykają się w Wyższym Seminarium Duchownym na rekolekcjach.

Stanowi to podsumowanie roku pracy oraz przygotowanie do dalszego życia we wspólnocie oraz posługi w Kościele.

W czasie tegorocznych rekolekcji, które odbyły się w lipcu, poznaliśmy i doświadczyliśmy, w jaki sposób głosić kerygmat współczesnemu człowiekowi podczas naszych rekolekcji ewangelizacyjnych, a także w codziennym życiu. Zamyślenie rozpoczęliśmy uroczystą Eucharystią. Każdego dnia sercanin o. Piotr Chmielecki uczył rozważania Słowa Bożego metodą lectio divina (opierająca się na czterech etapach: lekturze tekstu biblijnego, jego medytacji, modlitwie, a na końcu na wsłuchaniu się w to, co Bóg pragnie powiedzieć). Uczyliśmy się postrzegać Słowo jako Osobę, jako Boga mówiącego do mnie, a także wcielać to Słowo w życie. Dowiedzieliśmy się, że nie ma rozwoju duchowego bez kontemplowania Słowa Bożego.

Po kilku dniach nauki o. Piotr zaprosił na spotkanie wszystkich, którzy chcieliby głosić Dobrą Nowinę. Spodziewaliśmy się jakichś konkretnych wskazówek, praktycznych porad czy dzielenia się doświadczeniem. Nic z tego! Pełna niespodzianka! Ojciec podzielił nas na pary, pobłogosławił i wysłał na ulicę, polecając, aby zapraszać przechodniów do wspólnego odmówienia Koronki do Miłosierdzia Bożego w naszej wspólnocie rekolekcyjnej. Napotkane osoby różnie reagowały na nasze „zaczepki”, na ogół bardzo przychylnie. Doświadczyliśmy, jak ważne jest, aby powiedzieć na początku rozmowy, że jesteśmy katolikami, bo nie jest czymś powszechnym, że katolicy wychodzą z kościoła, aby rozmawiać o Bogu. Zachęcaliśmy przechodniów do wspólnej modlitwy na ulicy oraz oferowaliśmy naszą modlitwę w przypadku, gdy nie mogli przyjść na koronkę. Mamy nadzieję, że dobry Bóg poprzez nasz mały akt odwagi zasiał ziarno miłości w tych osobach.

Te rekolekcje przysporzyły nam nie tylko wiedzy i umiejętności, lecz także, a może przede wszystkim, po raz kolejny uświadomiły nam, jak ważne jest osobiste spotkanie z Bogiem na modlitwie, a również pomogły dostrzec, jak wielkie znaczenie ma życie we wspólnocie – razem możemy więcej! Warto więc dzielić się Dobrą Nowiną z innymi, wychodzić na zewnątrz i zapraszać ich do naszych wspólnot.